عشق

 اخیر نشان داده است که عشق نتیجه واکنش متقابل مغز (مراکز مربوط به غرایز، احساسات و منطق) و قلب است. جالب است بدانید؛ قلب نقش مستقل در عاشق‌شدن بازی می‌کند. گاهی عشق اصلا نتیجه یک تصمیم عاقلانه و منطقی نیست؛ در واقع مغز در این میان نقش اندکی ایفا می‌کند. ده‌ها هزار نرون، اطلاعات درونی بدن را به مغز مخابره می‌کنند و در نهایت مرکز مربوط به غرایز با بررسی این اطلاعات و اطلاعات هورمونی، دستور بروز عکس‌العمل‌های فیزیکی اتوماتیک مانند ترس، خشم و شادی ...  را صادر می‌کند.   هنگامی که عاشق می‌شوید، مغز فرمان می‌دهد تا ضربان قلب، تند،پوست سرخ و تنفس عمیق‌تر شود.به لطف تکنیک‌های مدرن عکس‌برداری از مغز، هم‌اکنون می‌دانیم که مرکز احساسات در مغز کجاست و به این منطقه در اصطلاح <مغز احساسی> می‌گویند. به‌طور خلاصه وقتی فردی را می‌بینید که به دلتان می‌نشیند، بخش مربوط به غرایز در مغز فعال می‌شود و از بخش مربوط به احساسات می‌خواهد نظرش را درباره فردِ رویت شده بگوید. بخش احساسات در تمامی خاطرات ذخیره شده در مغز موقعیت‌های مربوط به این فرد و این حس را مورد بررسی قرار می‌دهد و  نتیجه را چه خوب و چه بد بازگو می‌کند. بخش منطقی مغز نیز موقعیت و داده‌ها را با توجه به معیارهای خود ‌‌می‌سنجد و ممکن یا غیرممکن بودن ایجاد یک رابطه عاشقانه را به کمک هورمون‌های مختلف مخابره می‌کند.نکته جالب توجه آنجاست که دانشمندان پس از بررسی تصاویر گرفته شده از مغز یک انسان عاشق متوجه شدند که در عشق، همان مناطقیٰ درگیر می‌شوند که وقتی انسان از مواد مخدر یا مشروبات الکلی به مقدار زیاد مصرف می‌کند، دچار اختلال می‌شوند. کشف این موضوع، توجیهی برای این ادعاست که عشق کور است .

 

/ 53 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zeinab

سلام ممنون که سرزدید، خوشحال شدم. متن بسیار زیبایی بود[گل][گل]

zeinab

سلام ممنون که سرزدید، خوشحال شدم. متن بسیار زیبایی بود[گل][گل]

moazame

در نتیجه عشق چیزه کشکیه ... این شوخی بود. ممنون بایت این مطالب اموزنده و مفیدتون

hye jin

دقیقا درسته.... اون دستگاهه که مربوط میشه به عشقو (کلا احساسات و عواطف) و توی مغزه اسمش هست دستگاه لیمبیک...

فاطمه

سلام خیلی باحال بود ولی یه تحقیق بکنید ببینید وقتی دیگران و سر کار میذاری و بیخودی سرخ میشی و نفس عمیق میکشی دقیقا کدوم بخشا درگیرن شمارو لینک کردم سر بزنید لطفا

ابرسفيد

سلام مطلب جالبي بود.منكه عاشقي رو دوست دارم اما تازگي به اين نتيجه رسيدم كه بايد شريك زندگيت رو دوست داشته باشي نه عاشقش باشي. نتيجه اين تحقيقات هم اين رو تائيد كرد.راستي چرا منو لينك نكردي؟

ابرسفيد

راستي يادم رفت بگم كه عاشق زندگيم .تجربه اين عشقو به همه توصيه مي كنم. خدا ازت ممنونم.[قلب][لبخند][بغل]