اسپاتنیک، نخستین ماهواره جهان، در سال ۱۹۵۷ از اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد. از آن زمان تاکنون، بیش از ۶۰۰۰ ماهواره به فضا فرستاده شده است. ماهواره ها روز به روز اهمیت بیشتری برای زندگی در زمین پیدا می کنند. از ماهواره ها برای سرگرمی، امنیت، ارتباطات و جهت یابی استفاده می شود. مهم ترین ویژگی آنها شاید این باشد که به ما اجازه می دهند سیاره خود را از زاویه ای دیگر بررسی کنیم.


آمریکا ۴۲۳ ماهواره از ۹۵۷ ماهواره فعال و در گردش دور زمین را در اختیار دارد. اپراتور بزرگ بعدی روسیه است. چین نیز حضور چشمگیری در فضا دارد.

دست کم ۱۱۵ کشور، در مالکیت یک ماهواره سهم دارند.

۴۴ کشور در جهان با دو یا یک کشور دیگر مالکیت یک ماهواره را در اختیار دارند. این مشارکت در اینجا به عنوان همکاری قید شده است.

آمریکا، تایوان، ژاپن و فرانسه بزرگ ترین سهامداران در این همکاری ها هسنند. 
ماهواره های چند ملیتی به ماهواره هایی گفته شده که در اختیار بیش از سه سهامدار بین المللی قرار دارند.

این نمودار به ما نشان می دهد که حدودا چقدر طول می کشد تا ماهواره ها زمین را دور بزنند.

ماهواره های مدار پایین زمین ( low earth orbit ) بیش از ۳۰ برابر تندتر از جت های مسافربری، در ارتفاعی بین ۸۰ تا ۱۷۰۰ کیلومتر از سطح زمین به دور آن می چرخند.

یک ماهواره مدار پایین زمین می تواند زمین را در ۸۸ دقیقه دور بزند. این ماهواره ها تقریبا نیمی از مجموع ماهواره های عملیاتی را شامل می شوند و معمولا برای اهداف مراقبتی، مشاهدات زمینی و تصویربرداری از آنها استفاده می شود چرا که می توانند از سطح زمین، اطلاعات دقیق و جزیی تری را جمع آوری کنند.

ارتفاع ماهواره های جی ای او (ماهواره های زمین آهنگ) تقریبا ثابت است.همه ماهواره های زمین آهنگ، در ارتفاع ۳۵هزار و ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند و ظرف ۲۴ ساعت یک دور کامل در مدار زمین می چرخند. بنابراین، این ماهواره ها از روی زمین، تقریبا ثابت به نظر می رسند.

موارد استفاده این ماهواره ها پیش بینی آب و هوا، ارتباطات، و پخش برنامه های تلویزیونی است.

 


اتحاد جماهیر شوروی نخستین ماهواره را در سال ۱۹۵۷ به فضا پرتاب کرد. از آن زمان تاکنون، بیش از ۶۰۰۰ ماهواره به فضا پرتاب شده است.

این نمودار زمان بندی ارسال ماهواره ها به فضا توسط آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی/ روسیه، چین و باقی کشورهای جهان را از سال ۱۹۵۷ تا امروز نمایش می دهد.

تصویر ماهواره در هر گروه، نشانگر سالی است که بیشترین ارسال ماهواره به فضا در آن گروه صورت گرفته است. 
اوج ارسال ماهواره به فضا از اتحاد جماهیر شوروی در سال های دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ بوده که دلیلش رونق برنامه فضایی نظامی شوروی است؛ در آن زمان شوروی سابق ماهواره های جاسوسی، جهت یابی و ارتباطاتی فراوانی را به فضا پرتاب می کرد.

آمریکا در سال ۱۹۹۸ بیشترین ماهواره را به فضا پرتاب کرد. این رشد در راستای ایجاد سه شبکه از ماهواره های ارتباطاتی اتفاق می افتاد: گلوبال استار، ایریدیوم، و اورب کام. Globalstar, Iridium and ORBCOM عموما می توان افزایش ارسال ماهواره ها را در هر دوره ناشی از ایجاد تغییرات در موارد استفاده از ماهواره ها دانست.

در دهه ۷۰ موجی از ارسال ماهواره های ارتباطاتی به فضا ایجاد شد، دهه ۹۰ موجی از ارسال ماهواره های ردیابی و دهه گذشته، افزایش چشمگیری را در ارسال ماهواره های غیرنظامی و ماهواره های ناظر زمین شاهد بودیم.

اگر روندی که در اینجا دیده می شود، ادامه پیدا کند، بازیگران تثبیت شده فضا احتمالا ماهواره های بزرگ تر و ماندگارتری خواهند ساخت و موسسات بین المللی غیرنظامی نظیر دانشگاه ها ممکن است ماهواره های کوچک تر و ارزان تری تولید کنند.

این نمودارها بر اساس پایگاه اطلاعاتی ماهواره ای یو سی اس (Union of Concerned Scientists) تولید شده اند.

این پایگاه اطلاعاتی با همکاری دانشجویان و اعضای هیئت علمی انستیتو تکنولوژی ماساچوستس در سال 1969 شکل گرفت و فصل به فصل به روز می شود:

http://www.ucsusa.org/nuclear_weapons_and_global_security/space_weapons/technical_issues/ucs-satellite-database.html

در این پروژه از اطلاعات سازمان های زیر استفاده شده است:

ناسا

http://www.nasa.gov/

ای اس ای (آژانس فضایی اروپا )

http://www.esa.int/esaCP/index.html

ای اس پی آی (موسسه سیاست های فضایی اروپا )

http://www.espi.or.at

افراد زیر به اطلاعات این پروژه افزوده اند:

لورا گرگو، یو سی اس

http://www.ucsusa.org/nuclear_weapons_and_global_security/space_weapons/technical_issues/ucs-satellite-database.html

جف فاوست، اسپیس ریویو

http://www.thespacereview.com/

جاناتان مک داول، مرکز فیزیک نجومی هاروارد اسمیتسونین

http://planet4589.org/space/jsr/jsr.html

اسپایروس پاکراتیس، موسسه سیاست فضایی اروپا

http://www.espi.or.at/

به نقل از بی.بی.سی.